Skocz do zawartości

Estonia - czy to zwykła katastrofa?


Wika
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

 

ESTONIA Czy to zwykła katastrofa?

image.png

 

42 lata temu powstał prom pasażersko-samochodowy MF Estonia, który kursował pomiędzy Tallinnem a Sztokholmem, lecz w nocy z 27 na 28 września 1994 roku zatonął. Była to największa katastrofa morska w Europie po II Wojnie Światowej, lecz czy to było zwyczajne zatonięcie? 

Do katastrofy doszło 28 września 1994 roku na Bałtyku, między godziną 00:55 a 1:50. Na promie znajdowało się ponad 1000 osób. Gdy statek mijał archipelag Turku, słyszalny był odgłos tarcia metalu, jednak przy sprawdzeniu furty dziobowej nie wykryto żadnych uszkodzeń. O godzinie 1:15 furta oderwała się od kadłuba i statek zaczął się przechylać na prawą burtę. 7 min później zostało nadane przez załogę wezwanie Mayday. Nie minęło 10 minut i Estonia zniknęła z pola widzenia, stając się miejscem spoczynku dla 852 ofiar. Wydaje się, że to zwykła katastrofa, lecz czy na pewno? 

 

zatopienie.PNG     image.png

                                                                                                     (Pineska to miejsce zatonięcia statku)

 

Po katastrofie obiecano rodzinom ofiar, że statek zostanie podniesiony i ciała zostaną wydobyte, jednakże nigdy do tego nie doszło. Po odmowie wyciągnięcia statku na ląd, zaczęły rosnąć wątpliwości. Naukowcy uważają, że przez oderwanie się furty dziobowej, tak duży statek nie byłby w stanie tak szybko zatonąć. Intrygujący jest również fakt, że żadnego ze 137 ocalałych, nigdy nie przesłuchano. Dowiadujemy się również, że prom był najprawdopodobniej wykorzystywany do przemytu tajnych informacji z Rosji na zachód. Przed zatonięciem promu, słyszano 2 uderzenia. Eksperci uważają, że zatonięcie spowodowane zostało dziurą w burcie poniżej linii wodnej, do której mogło dojść przez eksplozję ładunku wybuchowego, bądź przez zderzenie z łodzią podwodną. 

Krewni ofiar oraz osoby które ocalały, po 27 latach zaczęli prywatnie badać katastrofę. W połowie lipca tego roku, eksperci odkryli w kadłubie wraku dwa nieznane wcześniej pęknięcia o długości 10-15 metrów, lecz nie wiadomo czy powstały one w związku z katastrofą, czy po niej.

 

 

Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/MF_Estonia
https://www.dw.com/pl/estonia-krewni-ofiar-chcą-wyjaśnić-przyczyny-katastrofy/a-59137438
https://tvn24.pl/swiat/estonia-katastrofa-na-morzu-do-obejrzenia-w-tvn24-go-badanie-okoliczosci-katastrofy-promu-na-morzu-baltyckim-5454748
Serial dokumentalny "Estonia - katastrofa na morzu"

 

  • Wow! 1
  • Kocham to! 1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...