Skocz do zawartości

Rosyjskie miasta widmo


Wika
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

ROSYJSKIE MIASTA WIDMO

image.png

 

Zamknięte miasta powstały za czasów ZSRS, na terenach dzisiejszej Rosji i nie tylko. O zamkniętych miastach nie wiedzieli nawet obywatele Związku Radzieckiego, nie było ich na mapie oraz nie posiadały one nazw. Dopiero po upadku ZSRS świat dowiedział się o nich, gdy w 1992 roku prezydent Borys Jelcyn odtajnił miasta.
 

Miasta były określane za pomocą kodów pocztowych. Nazwa składała się z 2 członów. Pierwszy był nazwą najbliższego dużego miasta, a drugi numerem kodu pocztowego. Tajne ośrodki były prawie niemożliwe do odnalezienia. Miejscowości były odgradzane od świata. Nawet na miejskich rogatkach, stawiano punkty kontrolne obstawiane przez wojsko. Większość miast powstało przy górach Ural, bądź kilkadziesiąt kilometrów od najbliższego miasta.

 

image.png       image.png
                                                                        mapka ukazuje prowincje, w których występowały owe miasta

Miasta służyły do tajnych badań pierwiastków promieniotwórczych, takich jak uran i pluton oraz były miejscami, w których tworzono broń atomową. Mieszkańcy byli izolowani od świata, lecz było im to rekompensowane poprzez pensje lepsze niż poza miastem oraz łatwym i tanim dostępem do towarów, których zazwyczaj brakowało. Tylko krewni, robotnicy oraz ważniejsi politycy mogli przyjeżdżać do zakazanych miast, ale musieli posiadać przepustkę, którą nie było łatwo każdemu zdobyć.  
 

Obecnie w Rosji jest takich 45 miast, które zamieszkują prawie 2 miliony ludzi. Na terenie miast normalnie działają sklepy, szkoły, szpitale, obiekty sportowe oraz wiele innych rzeczy, jednakże obecnie wjazd na ich teren podlega ścisłym regulacjom, a granic pilnują uzbrojeni żołnierze. 

 

 

Przykłady miast:

Władywostok
 image.png

Kiedyś dostarczał Rosji marynarkę wojenną. 

 


Żelaznogórsk
image.png

Wytwarzano w nim pluton i wzbogacano uran pod broń atomową. 

 


Wiluczinsk
Wiluczinsk.PNG

Była to stocznia łodzi podwodnych.

 


Mirny
image.png

Były w nim tworzone rakiety balistyczne oraz wykopywane diamenty. Miasto posiada humorystyczną nazwę. Słowo ,,mirny"  przetłumaczone na polski znaczy ,,pokojowy", a jak wiemy w mieście były wytwarzane rakiety.


Radużnyj
image.png

Badano w nim lasery bojowe.

 

Sarow
image.png
Wytwarzano w nim broń atomową.


Siewiersk
image.png

Były w nim zakłady badania plutonu i uranu, nastąpił w nim wybuch reaktora w XX wieku, który był jedną z największych katastrof jądrowych. 

 

źródło:
https://podroze.gazeta.pl/podroze/56,114158,25226111,zamkniete-miasta-w-rosji-ktorych-nigdy-nie-odwiedzisz-przez.html
https://www.energetyka24.com/gaz/miasta-ktorych-nie-ma-tajemnice-tajnych-atomowych-miejscowosci-w-rosji-komentarz
https://www.youtube.com/watch?v=ypAVmRhWoLo&ab_channel=GlobalistaTV

  • Wow! 2
  • Kocham to! 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...